Adres : Üsküp Cd. 1262 Sk. No:6/A Güneşli, İstanbul
blog img

VAKUMLU DÖKÜM NEDİR? (Silikon Kalıplama)

Vakumlu döküm, vakum döküm prosesine uygun olan poliüretan (PU) reçine ve sertleştirici ajanını kullanarak teknik parçalar üretimi, hızlı prototip ve nihai kullanım parçaları oluşturma, kopyalama, çoğaltma becerisine sahip, çok yönlü bir teknolojidir.

Hızlı prototip ve az sayılı seri teknik parça için metal kalıplara göre çok daha düşük maliyetleri ile çok karlı bir bir üretim prosesidir. Silikon kalıplama ile ortalama 20-50 adet parça üretmeniz mümkündür.

VAKUM DÖKÜM UYGULAMA AŞAMALARI

Eğer silikon kalıplama yöntemi ile kopyalama/çoğaltma yapmayacaksanız, üç boyutlu bir mastar model tasarlanır ve 3 boyutlu yazıcılar aracılığı ile basılır. 3 Boyutlu Mastar modellerin yüzey pürüzlerini yok etmek için polisaj, astar, boyama vb. bir uyguluma yapmanız gerekebilir.

Silikon kalıplama ile Koplayama/Çoğaltma yapılacak parça ya da Mastar Modelinize uygun bir kasa yapınız. Kasa yapımında çerçeve et kalınlığına ve ters açı olup olmadığına dikkat ediniz. Kasa içerisine sıvı silikon ile doldurunuz. Hava kabarcıklarını yok etmek için vakum kullanın.

Silikon kalıbı fırın aracılığı ile ısıtınız, kürlenme sonrası mastar modelinizi keserek çıkarınız. Kesim yaparken, iki parçalı kalıbın bir oturtmak ve kayma yapmasını önlemek için dalgalı olarak kesiniz.

Kestiğiniz kalıbınıza çalışmanıza uygun olarak hava ve reçine dolumu için boşluklar bırakınız.

Kalıp vakum döküm tezgahının alt bölmesine yerleştiriniz.

Uygulama yapmadan önce; Hazır olan kalıbınızı en az bir saat 70°C fırında bekletiniz. (Bu işlem ilk iki parçanın mukavemetini güçlendirir.)

Temiz kaplarınızı önceden hazırlayınız.

Poliüretan Reçine ve sertleştirici ajanı (A+B) döküm reçinelerini içeren poliüretan üst bölmede iyice karıştırınız. (Bazı ürünler, ürün özelliklerinden dolayı dolgulu olabilir, bu yüzden karıştırma işlemi çok önemlidir. Ayrıca kap içerisinde kalacak olan artık ürünü unutmayın.)

10 dakika vakum uyguladıktan sonra, izosiyanat kısmını polyon kısmına dökün ve ürün sıcaklığı 25°C ise en az 2 dakika karıştırın.

Silikon kalıplama için kalıp içine dökün. 70°C fırın içerisine koyun. Döküm parçanın kalınlığına bağlı olarak en az 60 dakika sonra kalıptan çıkarmanız mümkündür.

SYNTHENE

TÜM SEKTÖRLERE UYGUN, PP, HDPD, ABS, PA, PC BENZERİ ÜRÜNLERİN VE TEKNİK PARÇALARININ ÜRETİMİ İÇİN TASARLANMIŞ, SİLİKON KAPLAMA YÖNETEMİ İLE HIZLI PROTOTİPİ VE AZ SAYILI SERİ ÜRETİMİ İÇİN GELİŞTİRİLMİŞ VAKUM DÖKÜM POLİÜRETAN REÇİNELERİ

1958 YILINDAN BERİ BAŞARILARINIZI FORMÜLE EDER.

Kimya mühendisi Bay V. Sehnal tarafından kurulmuş olan Synthene endüstri için sentetik malzeme formüle etmiş olan Avrupa’daki ilk şirketlerden biridir. Synthene, oldukça dinamik Araştırma-Geliştirme laboratuvarı ve çok verimli olan üretim birimi sayesinde kimyasalları formüle etme hususunda dünyanın önde gelen aktörlerden biridir.

Synthene, her ihtiyacı karşılamak için, o ihtiyaca özgü çözümler sunmaya büyük önem verir. Silikon Kalıplama yöntemi işe Prototip ve Az Sayılı Teknik Parça üretimi için; farklı sertlik (shore) değerleri, yüksek ısı dayanımı, tipik PP, HDPD, ABS, PA, PC gibi teknoplastik benzeri, kendinden sönme özellikli ve yanmazlık özellikleri(UL94, V5, FAR25), UV Dayanımlı, yüksek ışık geçirgenliğine sahip renkli ve şeffaf vakum döküm poliüretan reçineler üretmektedir.